Top 5 gier z mechaniką deckbuilding

Dawno nie było żadnej topki, więc czas nadrobić zaległości. Zastanawiałem się jakie gry wziąć na warsztat i uznałem, że gry z mechaniką deckbuildingową, będą dobrym celem. Oto moje Top 5 takich gier.

Żeby było jasne. Na listę łapały się gry, w których budowanie talii występuje podczas rozgrywki. Dodatkowo, nie musi być to jedyna mechanika w grze, jednak musi być istotna dla poczynań gracza. No, to wyjaśnienia z głowy, zapraszam do oglądania listy.

  • Bartosz Mirocha

    Panie, po co pan to robisz skoro żaden z tych tytułów nie jest dostępny w języku ojczystym.

    • Ponieważ gram nie tylko w gry, które są po polsku. A niestety żaden z tytułów z mechaniką deckbuilding, które są po polsku nie podoba mi się bardziej niż gry z tej listy. Choć w zasadzie Studium w Szmaragdzie wyszło po polsku. Druga edycja, ale zawsze.

  • Bartosz Mirocha

    Też ubolewam na tym faktem i dlatego trudno jest mi wesprzeć np. „Dominiona” skoro guru gier wymienia pięć tytułów z mechaniką budowania „decku” i próżno tam szukać wyżej wymienionej jak i innych dostępnych po polsku. Może w tej sytuacji warto, aby jednym z kryteriów budowania przez pana „topek” była właśnie wersja językowa. Swoją drogą może spróbuje pan potrząsnąć kim trzeba i w końcu jakiś z tych tytułów ujrzymy po naszemu, wszak „Polacy nie gęsi…” jak zwykł mawiać Rej Mikołaj. Ponadto z pana piątki „wszech czasów” mam trzy (ostatnią w drodze) gry, więc tym bardziej liczę się z pana zdaniem, gdyż wydawać się może że mamy podobny gust. Jednak trochę mi smutno, bo z tego filmiku dowiedziałem się, że jak na razie nie rozbuduje swojej kolekcji o żaden tytuł z „deckbuildingiem” w tle.

    • Po kolei. Po pierwsze nie jestem guru. Jestem kolesiem, który lubi grać w planszówki i lubi o tym gadać. Po drugie, wszystko tylko nie „pan”. Po trzecie raczej nie mam kim wstrząsać. Polscy wydawcy zapewne chętnie wydaliby po naszemu Legendary, czy Pathfindera. Jednak to zależy też od chęci drugiej strony, która musi sprzedać licencję. Po czwarte, jako że moje topki pokazują gry w które grałem i które mi się po prostu bardzo podobają w danym gatunku, wprowadzenie wersji językowej jako kryterium mogłoby bardzo taką topkę zaburzyć. Po piąte wreszcie…to, że w moim Top 5 gier z deckbuildingiem nie było Dominiona nie oznacza, że to zła gra. Po prostu jest co najmniej pięć innych gier, które podobają mi się bardziej i w które chętniej zagram niż w Dominiona.